Hirošima

25. března 2009 v 20:18 | Zdroj: Wikipedie |  Japanofilie
Hirošima (japonsky: 広島市, Hirošima-ši) je sídelním městem prefektury Hirošima a největším městem regionu Čúgoku na západě největšího japonského ostrova Honšú. Má 1,14 milionu obyvatel (odhad 2005).

Historie

Město smutně proslulo historicky prvním užitím atomové bomby s názvem Little Boy dne 6. srpna 1945. Město Hirošima bylo zvoleno jako primární cíl ze strategických důvodů, jelikož se jednalo o městskou průmyslovou oblast a za druhé, že se nacházelo v příhodné lokalitě a za třetí se podle rozvědky nenacházel na jeho území žádný americký válečný zajatec (ve skutečnosti bylo v Hirošimském hradu drženo 23 Američanů). Jako sekundární cíl bylo zvoleno město Kokura, v kterém byly velké vojenské sklady. Při explozi atomové bomby Little Boy o síle 12 až 20 kilotun TNT bylo okamžitě zabito 80 tisíc obyvatel města a z celkového počtu 90 tisíc budov bylo zničeno 62 tisíc.
Jako tiché memento ničivých účinků atomové bomby je dnes zachováván Památník míru v Hirošimě, který má varovat celé lidstvo před další válkou.

Hirošimský památník míru

zvaný také Genbaku Dome (japonsky: 原爆ドーム; Genbaku dómu) je torzo budovy stojící ve městě Hirošima, Japonsko. Od roku 1996 je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Původní budova byla vyprojektována a postavena českým architektem Janem Letzelem. Byla dokončena v dubnu 1915 a pojmenována Hirošimský prefekturální palác pro výstavy produktů. Formální otevření pro veřejnost se konalo v srpnu téhož roku. V roce 1921 byl název změněn na Hirošimský prefekturální palác pro hospodářské výstavy a znovu roku 1933 na Hirošimský prefekturální palác pro podporu průmyslu.[1]
V 8.15 6. srpna 1945 vybuchla blízko budovy atomová bomba Little Boy (hypocentrum ve výšce 580 m, epicentrum ve vzdálenosti asi 160 m). Atomový dóm byl nejbližší stavbou, která po explozi zůstala stát. Dodnes je udržován ve stejném stavu, v jakém byl těsně po výbuchu. Slouží tak jako připomínka ničivosti jaderných zbraní a jako symbol naděje na světový mír bez nukleárních zbraní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama