Anime

25. března 2009 v 21:02 | Zdroj: Wikipedie |  Japanofilie
Anime (japonsky アニメ) je označení animovaných filmů a seriálů, které jsou kresleny japonským stylem manga. Anime je zvykem dělit na TV seriály, OAV (Original Animated Video) seriály a filmy. Anime pochází z Japonska, kde je také zdaleka nejrozšířenější, a vyznačuje se charakteristickým stylem kresby postav a pozadí.

Anime pokrývá širokou škálu žánrů, od akčních seriálů přes detektivky až po psychologická dramata. Anime se obvykle vysílá v televizi, distribuuje na DVD nebo publikuje jako videohry. Anime bývá často ovlivněno nebo přímo inspirováno japonskými komiksy manga, nebo občas naopak takové komiksy inspiruje. Občas bývá anime také adaptováno do podoby hraných filmů. Anime produkuje řada japonských animátorských studií, mezi nejznámnější patří studio Ghibli nebo Gainax.
V Česku mezi nejznámnější představitele anime určeného pro děti patří například seriál Pokémon nebo film Cesta do fantazie. Z hlediska západní kultury se může jevit jako překvapivé, že řada japonských animovaných filmů je zaměřena spíše na dospělé diváky. Dospělí fanoušci tohoto žánru pokládají za reprezentativní např. tituly jako Hrob světlušek, Ghost in the Shell, Neon Genesis Evangelion, Princezna Mononoke, Vampire Hunter D nebo Akira.

Historie

Historie anime začala na počátku 20. století, kdy japonští filmoví tvůrci experimentovali s animačními technikami, které se vyvíjely ve Francii, Německu, Spojených státech amerických a Rusku.
Animace se v Japonsku stala populární jako alternativní forma dějového vyprávění v porovnání s málo rozvinutým japonským hraným filmem. Oproti například Americe, kde jsou hrané pořady a filmy štědře dotované, v Japonsku je hraný filmový průmysl malý a tak trpí nízkými státními dotacemi, umístěním i omezením počtu herců. Film se také obtížně uchycuje na evropském nebo americkém trhu díky nedostatku účinkujících západního vzezření. Zato různorodé použití animace umožňuje tvůrcům vytvářet postavy a prostředí, která nevypadají japonsky a tak jsou západnímu světu blíže.
Během 70. let 20. století došlo ke zvýšení popularity manga komiksů - které často později získávaly též anime podobu - obzvláště pak mang Osamy Tezuka, nazývaným "legenda"[2] a "bůh mangy".[3] Jako výsledek práce Tezuky a dalších průkomníku v oboru přineslo anime do současného umění plnohodnotné žánry a některé typické rysy. Kupříkladu žánr o gigantických robotech (mimo Japonsko známý jako "mecha"), který se utvořil pod Tezukou, byl vyvíjen pod Go Nagaim spolu s jinými a ke konci desetiletí zcela změněn Jošijukim Tominem. Mecha anime Gundam nebo Macross se v 80. letech rychle stalo klasikami žánru. V tom samém desetiletí bylo v Japonsku anime přijato hlavním filmovým proudem a zároveň tak zažilo boom v produkci titulů (Mimo to stojí za zmínku, že v Japonsku se manga těší větší publicitě než anime). Ke konci 90. let a na počátku 2. tisíciletí se anime zvýšeně rozšiřovalo na zámořských trzích.

Terminologie

Etymologie a výslovnost
Japonský výraz pro animaci, psaný v katakaně, je アニメーション (animéšon). Je to přímý přepis a převzaté slovo (viz gairaigo) anglického termínu animation. Japonská zkratka tohoto termínu je アニメ (anime). Oba výrazy jsou v japonštině rovnocenné, ale zkrácený tvar je více užíván.
Syntax a morfologie
Anime může být použito jako podstatné jméno ("Díváš se také na anime?") nebo jako přídavné jméno("Anime Guyver je odlišný od toho filmového Guyvera."). Slovo má pomnožný tvar ("Kolik už máš anime?"). Možná i kvůli faktu, že podstatná jména v japonštině množné číslo nemají.
Synonyma
O anime se někdy mluví jako o japanimaci, ačkoliv toto označení se již přestalo používat. Slovo japanimace zažilo svůj vrchol během 70. a 80.let 20.století, kdy bylo běžně používáno v první a druhé vlně anime příznivců. Tato zlatá éra skončila před druhou polovinou 90.let 20.století. Výraz je v dnešní době vnímán spíše v nostalgickém kontextu. V Japonsku pak označuje domácí animovanou tvorbu. Od té doby, co anime, popř. animéšon, popisuje všechny možné druhy animace, je japanimace využívána k odlišování japonských děl od tvorby zbytku světa.
V evropských zemích poslední dobou slovo anime často zahrnuje též pojem manga. Tento zvyk může pramenit z japonského užití: V Japonsku nabývá manga významu animace i komiksu (ačkoli použití slova manga pro animaci je většinou příznakem 'nefanouška'). Mezi českými fanoušky má obvykle manga přísnější význam "japonského komiksu".

Charakteristické rysy

Anime je širokou paletou uměleckých stylů. Liší se v podstatě od umělce k umělci nebo studio od studia. Jejich typickými rysy jsou většinou propracované hudební kulisy a postavy stylizované v rozmanitých scénách a příbězích, zaměřené na širší publikum.

Žánry

V anime existuje mnoho žánrových podkategorií, jejichž náplní může být akce, dobrodružství, příběhy pro děti, komedie, drama, erotika (hentai), fantasy, magie, horror či Sci-fi anime.
Většina anime je kombinací několika žánrů, stejně jako témat. Je tedy těžké přiřadit titul pouze k jednomu žánru. Pořad se může na první pohled jevit jako dílo s jednoduchou zápletkou, ale jeho součástí může být daleko hlubší dějová linie nebo vývoj postav. Například u akčních anime není neobvyklé, pokud se dotýkají takových témat jako je romance, humor či společenská kritika. Stejně tak některé romance jdou ruku v ruce s akčními prvky nebo násilím.

Hlavní anime směry:

 • Bishójo
japonsky bishójo znamená 'pěkná dívka'. Termín tak může být užit na anime, ve které vystupuje hezká dívka.
například Sailor Moon, Magic Knights Rayearth, Kodomo no Omocha, Slayers, Fushigi Yuugi, Vision of Escaflowne (fantasy), Zetsuai, Hana Yori Dango (romantický), Shoujo Kakumei Utena (art), Haibane renmei (drama, art)

 • Bišónen
Anime akčně nebo sportovně zaměřené, popř. anime žánru Rabukome. Mimo jiné označení pro anime s pěknými hochy (většinou CLAMP tvorba).
například Naruto, Death Note, Bleach, Dragon Ball, Prince of Tennis, Hikaru no Go (sportovní), Fushigi Yuugi, Ouran High School Host Club (komedie)
 • Ecchi
Odvozeno z japonské výslovnosti písmena 'H', počátku slova 'Hentai'. Název znamená něco jako 'obscénní sexualita'. Obsahuje lehký sexuální humor a fan servis.
například Love Hina, He Is My Master

 • Hentai
Hentai je označení pro anime s erotickou nebo pornografickou tematikou.
například La Blue Girl

 • Josei
Japonský výraz pro 'mladou ženu'. Anime zaměřené na mladé ženy. Jeden z nejvzácnějších typů anime.
například NANA, Paradise Kiss

 • Kodomo
Japonský výraz pro 'dítě'. Určeno pro malé děti.
například Hello Kitty, Keropi, Panda-Z, Kodomo no Omocha, Doraemon

 • Mecha
Anime s gigantnickými roboty.
například série Gundam, Neon Genesis Evangelion

 • Moé
Obsahuje postavy, které vypadají mladší než je jejich skutečný věk nebo jsou extrémně roztomilé. Poslední dobou anime zažívá trend moe.
například Akazukin Chacha, Ichigo Mashimaro, Magical Girl Lyrical Nanoha, Manabi Straight!

 • Seinen
Anime pro dospívající nebo mladé chlapce.
například Oh My Goddess!, Outlaw Star, Cowboy Bebop
 • Sentai/Super Sentai
Doslova "bojující tým". Zahrnuje jakékoliv dílo, ve kterém se objevuje tým superhrdinů.
například Cyborg 009

 • Shójo
V češtině 'mladá slečna' nebo 'holčička'. Žánr je určen pro dívky.
například Fruits Basket, Card Captor Sakura

 • Mahó shójo
Podkategorie shójo, jejichž náplní jsou příběhy o magicky nadaných dívkách
Sailor Moon, Magic Knights Rayearth

 • Shónen
česky 'chlapci', shónen je podobný žánru seinen, ale je zaměřený na mladší ročníky.
například Naruto, Bleach, Dragon Ball, Digimon, Prince of Tennis, Hikaru no Go

 • Mahó shónen
Mužský ekvivalent Mahó Shójo.
například DNAngel

 • Shójo-ai/Yuri
Tento typ mangy má podobnou náplň jako Yaoi/Shounen Ai, jen je zaměřen na vztah dvou dívek a to většinou spíše na platonické úrovni (mluvíme o Shoujo Ai) než na sexuální (Yuri).
například Shoujo Kakumei Utena, Maria-sama ga Miteru, Kashimashi ~Dívka potká dívku~

 • Shónen-ai/Yaoi
Japonský výraz pro 'chlapeckou lásku'. Anime je zaměřeno na sex (yaoi) nebo na vztah (shónen-ai) mezi dvěma muži/chlapci. Termín "Shónen-ai" je vyřazován z japonského jazyka kvůli jeho postrannímu významu - efebofilie - a je nahrazován slovní vazbou Boy's Love (BL), tj. chlapecká láska.
například Loveless, Gravitation, Zetsuai, Ai no Kusabi, Fujimi Orchestra, Level C, Sukisho


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Shagua-oneesan-aimi Shagua-oneesan-aimi | E-mail | Web | 25. března 2009 v 21:05 | Reagovat

YA♂I F♂REVER....miluju Yaoi......!....eh miluju hodně věcí!

2 AnimeStar AnimeStar | Web | 26. března 2009 v 17:53 | Reagovat

Ja zbožňujem Slayers, Fushigi Yuugi,Naruto, Death Note, Bleach a NANA XD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama